Yeni Bir Çocuk Parkı İnşa Etmenin Maliyeti Nedir?

Çocuk Oyun Parkları rekreasyon alanları için olmazsa olmaz bir aktivite grubudur. Çocuklar ve yetişkinler için, dış mekan deneyimlerini arttırmak ve tüm enerjilerini atabilmeleri adına gerekli yerlerdir.  Ancak bir metal çocuk parkı ve oyun alanı inşa etmeden önce bazı faktörleri göz önünde bulundurmalısınız. Ayırdığınız bütçe, oyun grubunu kurmak istediğiniz alanın ölçüsü. Kurmak istediğiniz oyun grubunun kimin kullanımı için olduğu bunlar önemlidir. Özel mi, yoksa topluma açık bir çocuk oyun grubu mu. Bunları göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, çocuk oyun parkını kendiniz mi montaj edeceksiniz, bir profesyonelden yardım mı alacaksınız buna da karar vermelisiniz. Bu da montaj ve güvenlik açısından önemlidir. Bütün bunlar size üç soru sormanızı sağlar.

  1. Özel kullanım için bir çocuk oyun grubu inşa etmenin maliyeti nedir?
  2. Halka açık bir çocuk oyun parkı inşa etmenin maliyeti nedir?
  3. Ortalama bir çocuk oyun parkı kurulumunun maliyeti nedir?

Burada bütün soruların cevabını bulacaksınız.

Metal Çocuk Oyun Parkları Maliyetleri ve Fiyatları Nelerdir?

Çocuk oyun parkları özel ya da topluma açık olarak kullanılmak üzere sınıflandırılabilir. Harcayacağınız miktar istediğiniz çocuk oyun grubu türüne göre değişir. Ortalama olarak, özel kullanım için bir oyun parkı maliyeti (5.000 tl ile 25.000 tl)  arasında değişebilir. Bu oyun grupları salıncak ve kaydıraklardan meydana gelen genel kullanım amaçlı kompleks olmayan yapılardan oluşur.

Genel kullanım amaçlı, umumi bir park alanına kurmak isteyeceğiniz bir çocuk  oyun parkı maliyeti ise (25.000 tl – 200.000 tl) arasında değişebilir. Çok yüksekten kayan kaydıraklar eklemek isterseniz de bu maliyetler (500.000 tl) kadar çıkabilir. Bu çocuk oyun grupları da çok yüksekten kayan kaydıraklardan, yüksek ve kompleks kulelerden ve daha karmaşık yapılardan meydana gelebilir. Tabi bu tarz kompleks yapıların kurulum maliyetleri de kişisel çocuk parkı kurulum maliyetlerinden oldukça fazla olacaktır. Bunlar da maliyet hesabı yaparken düşünülmelidir.

Çocuk Parkları Kurulum Maliyetleri

Basit bir çocuk oyun seti ile özel bir oyun alanı inşa ediyorsanız, ürünü kendiniz montaj edebilirsiniz. Bu bir sorun teşkil etmez. Eğer aldığınız çocuk oyun grubu büyük, komplike ve karmaşık bir yapıda ve genel bir park alanı içinse, ürünün kurulumunu profesyonellere bırakmanız en doğru çözüm olacaktır. Bu tarz kompleks bir çocuk parkı kurulumu için yaklaşık (1.500 tl – 15.000 tl) arası bir bedel ödeyebilirsiniz. Örneğin yerel bir usta (500 tl – 1.500 tl) arasında, bir kurulum şirketi (1.500 tl – 3.000 tl) arasında ücret talep edebilir. Kurulumu oyun grubu satıcısından talep ederseniz bunu ücret ödemeden vaya çok düşük maliyetlerle yaptırma imkanınız da vardır. Aşağıdaki faktörler tüm bu fiyatları etkilemektedir.

Çocuk Oyun Parkında Kullanılan Materyaller

Çocuk oyun parkı kaydırakların üretiminde yaygın olarak iki tip malzeme kullanılır. Bunlar plastik ve metaldir. Plastik malzeme dayanıklı ve fiyatı uygundur. Metal kaydıraklar daha dayanıklı ve daha pahalı olan malzemelerdir. Fakat metal kaydırak kullanılan çocuk oyun parklarının üzeri kapatılmalıdır. Aksi takdirde güneş ile ısınarak yakıcı bir ısıya ulaşabilirler. Fiyat ve kurulum maliyeti açısından metal materyaller en pahalı olanlarıdır ve uzman kişiler tarafından montaj yapılmalıdır.

Çocuk Oyun Parkları Zemin Gereksinimleri

Bir çocuk oyun grubunu güvenli bir şekilde montaj edebilmeniz için sağlam ve düz bir beton zemine oturtmalısınız. Zemin topraksa uygun yükseklikte ankrajlar kullanılarak toprağın altına beton ile sabitlenmelidir. Kurulum işlemi tamamlanan çocuk oyun grubu zemini daha sonra uygun materyallerle kaplanmalıdır. Çakıl, kum, talaş veya kauçuk zemin malzemeler kullanılabilir. Yada çocuk oyun alanına komple çim ekilebilir. Bunlar da güvenlik açısından gerekli düzenlemelerdir. Maliyet açısından en uygun olanı, çocuk oyun alanına çim ekmektir. Her yerde bulunabilen uygun, ucuz ve güvenli bir çözümdür.  En pahalı ve çocukların güvenliği açısından en uygun olanı ise zemini kauçuk karolar ile kaplamak. Estetik ve renkli alternatifleri vardır ve bakım gerektirmezler.

Peyzaj

Bir çocuk oyun parkını kurmadan önce, zemini düzeltmeniz, kayaları, kökleri ve kalıntıları temizlemeniz gerekir. Zemini temiz düzgün ve sıkıştırılmış ve düz bir hale getirmelisiniz. Buda kurulum maliyetleri açısından hesaba katılması gereken işlemdir.

İşçilik

Kurumsal firmalar saat veya gün bazında ücret alır ve kurulum, çocuk oyun parkının karmaşıklığına bağlı olarak saatler veya günler sürebilir. Kurulum maliyeti yapılırken bunlar da hesaba katılmalıdır. Sonuç olarak çocuk oyun parkı ve kurulum maliyetlerini yukarıda saydığımız birkaç faktörü hesaba katarak hesaplamalısınız. Bu faktörler maliyetleri artıran önemli unsurlardır. Uzman kişiler tarafından yardım ve destek almanızı tavsiye ederiz.